Хто та коли залишиться без допомоги на комуналку?

Зазвичай це питання переглядають двічі на рік
В українців. що примножили свій дохід, заберть субсидії не взимку
В українців. що примножили свій дохід, заберть субсидії не взимку / Фото: Getty Images, Колаж: Сьогодні

Українці, в яких різко за останній час зросли доходи, можуть втратити субсидії. Але пільги відберуть лише після вимкнення опалення.

Про це повідомляє міністр соціальної політики Марина Лазебна, інформують у пресслужбі відомства.

За її словами, ті, хто отримав субсидію на опалювальний сезон 2021-2022 рр., не втратять допомогу до весни, навіть якщо їхні доходи різко зростуть.

"Ні, якщо людині призначили субсидію на певний сезон, то протягом цього періоду автоматично через зростання доходів субсидії не позбавлять. Зростання доходів вплине на те, чи призначать цю допомогу від держави на наступний сезон", — говорить Лазебна.

Міністр зазначила, що субсидія розраховується двічі на рік: на неопалювальний та опалювальний сезони.

Як обчислюють субсидію

Для визначення розміру субсидії враховуються доходи:

  • за III та IV квартали попереднього року — коли субсидія призначається з початку неопалювального сезону (травень);
  • за I та II квартали поточного року — коли субсидія призначається з початку опалювального сезону (жовтень);
  • за два найближчі квартали до дати звернення, щодо яких наявна інформація про доходи від податкової служби — коли субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону. Наприклад, якщо людина звернулась по субсидію у грудні, то враховуватимуться її доходи за II та III квартали поточного року.

Субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається з огляду на розмір доходу за попередній календарний рік.

Коли здійснюється перерахунок субсидій

Лише після зміни тарифів на житлово-комунальні послуги відбувається автоматичний перерахунок розміру субсидії. Інші перерахунки можуть здійснюватися в результаті звернення людини в таких випадках:

  • пенсіонерам, які працювали, але залишили роботу і тепер мають менше доходів, ніж ті, які враховувались для обчислення субсидії;
  • особам, які підтвердять зміну розмірів доходу, врахованого для призначення субсидії.

Як можуть забрати вже отриману субсидію?

За словами Лазебної, якщо людина приховала інформацію про свої статки, то орган, який призначав допомогу, може надіслати листа з вимогою повернути надміру отримані кошти.

"Їх необхідно повернути на небюджетні рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, відкриті в Державному казначействі", — говорить міністр.

Якщо людина відмовляється добровільно повернути суму надміру отриманої субсидії, то орган, який призначив субсидію, може звернутись до суду з позовом про примусове стягнення таких коштів.

Як не залишитися без субсидій?

На заваді оформленню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг може стати наявність заборгованості більш ніж за 3 місяці. Нарахування буде припинено, якщо заборгованість вища, ніж 20 неоподатковуваних мінімумів.

Якщо є заборгованість, то громадяни мають звернутися до постачальників послуг та укласти з ними договір про реструктуризацію боргу.

Чи є заборгованість, можна перевірити в Єдиному реєстрі боржників. Реєстр безкоштовний, тому можна самостійно відшукати необхідну інформацію.

 

Уляна Лебич,

economics.segodnya.ua