«Постать Миколи Троянова заслуговує на увагу театрознавців всього світу», - у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького презентували книгу «Николай Троянов. Пересказанная жизнь».
«Знати його - радість, бути в колі друзів - гордість, бо кожна зустріч з ним збагачує», - так говорив про Миколу Троянова журналіст Юрій Скиба.
16 грудня 2021 року культурна спільнота Миколаєва святкуватиме 100-річчя від дня народження видатного театрального діяча та почесного громадянина Миколаєва Миколи Олексійовича Троянова .
14 грудня Центральна міська бібліотека ім. М.Л.Кропивницького запросила городян, читачів та поціновувачів театрального мистецтва на презентацію книги «Николай Троянов. Пересказанная жизнь».
Возможно, это изображение (1 человек)
Для нас - українців він став легендарною особистістю, хоч народився в Росії, а перші успіхи на професійній сцені зробив у Грузії.
«Цей рік на Миколаївщині був оголошений роком Миколи Троянова. І ми раді, що змогли таким чином долучитися до цього дня. Також радіємо з того, що першими презентуємо широкому загалу цю книгу. Ідея про її написання народилася далеко за межами Миколаєва й України. Це й не дивно. Адже постать Миколи Троянова заслуговує на увагу театрознавців всього світу. Я особисто мала змогу спілкуватися з Миколою Олексійовичем, бачила його вистави. Це колосальна можливість торкнутися неймовірного досвіду Миколи Троянова. Знаєте, бувають люди, які світяться. Таким був Микола Олексійович Троянов», - говорить директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, заслужений журналіст України Інга Хоржевська.
Книга, створена до ювілею Миколи Олексійовича Троянова, вийшла друком наприкінці листопада. Її автор й упорядник театрознавець, театральний оглядач Олена Жатько.
«Ми з Миколою Олексійовичем були знайомі. Щоправда, не так довго, як більшість його учнів. Познайомилися ми наприкінці 2012 року. Ймовірно, я найменше право маю називатися його ученицею. Я не була зайнята у його виставах. Мені поталанило бути присутньою на декількох зустрічах Миколи Олексійовича з акторами-аматорами. Втім, нас пов`язувало дещо інше. Про це я намагалася написати в книзі. Звичайно це література, театр. Той світ високого, дійсно ідеального мистецтва, який для мене відкрив Микола Олексійович. Мені здається, що краще за нього цього ніхто б не зробив. Тому, коли прийшов 2021 рік і разом з ним ювілей, сторіччя Миколи Олексійовича, стало очевидним, що вкрай необхідно підготувати щось суттєве аби зберегти пам`ять про цю унікальну людину. Усі знають на скільки трепетно Микола Олексійович ставився до книжок. Книга в житті майстра – особлива категорія. Він їх порівнював з людьми, ставився до них з такою ж повагою. Ось так і народилася ідея про написання книги»,- зазначає авторка ідеї та упорядник книги.
Возможно, это изображение (1 человек)Возможно, это изображение (1 человек)Возможно, это изображение (1 человек)
Робота над виданням тривала протягом цього року. Перша зустріч Олени Жатько відбулась у Санкт-Петербурзі із Сергієм Рускіним. Він учень Миколи Олексійовича Троянова – сьогодні ведучий актор Санкт-Петербурзького академічного театру комедії ім. Миколи Акімова. Це було у лютому. Весною Олена Жатько побувала з творчою експедицією на Батьківщині майстра. Згодом був цілий період спілкування з учнями. Повністю робота завершилась у вересні-жовтні.
«Така особистість, як Микола Троянов, потребує систематичного вивчення. Ймовірно, це зараз пролунає дуже голосно, але я як театрознавець можу оцінювати такі явища й особистостей, якою був Микола Олексійович. Його творчість потребує скрупульозного, постійного вивчення й уваги. Це стосується як театрознавців, так і краєзнавців і взагалі історії театру. Тому що аматорське мистецтво, аматорський театр на Миколаївщині та на півдні України одне з важливих явищ. Водночас маловивчених. І Микола Олексійович, який створив Народний театр у місті у 60-ті роки, це такий пласт для вивчення, який неможливо реалізувати однією книгою. Тому я сподіваюсь, що ця книга стане першою, але далеко не останньою», - ділиться сподіваннями авторка ідеї та упорядник видання Олена Жатько.
Возможно, это изображение (8 человек, люди стоят и в помещении)
 
У книзі, яку 14 грудня презентували миколаївській громаді у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л.Кропивницького, докладно написано про роботу заслуженого артиста Грузинської РСР у Миколаївському російському театрі. Розміщена таблиця з переліком виконаних ним ролей. Вивченням творчого доробку Миколи Троянова у російській драмі Миколаєва займалася Марина Васильєва, актриса та історик театру.
«Я не була ученицею Миколи Троянова. Проте, я постійно виходжу й працюю на тій сцені, де працював Микола Олексійович - талановита людина, заслужений артист Грузинської РСР. Я пишаюся тим, що працюю у тому театрі, де грали майстри такого рівня. Щаслива від того, що майже рік є частиною цього процесу – року Миколи Олексійовича Троянова. Значну частину часу займалися підготовкою цієї книги. Кожен з авторів зі свого боку. Мною, як викладачем акторської майстерності Миколаївського муніципального академічного коледжу, там була поставлена вистава за п`єсою митця «Миколаївська доля мічмана Даля». У Миколаївському академічному художньому російському драматичному театрі ми готуємо вечір пам`яті Миколи Олексійовича. Я дуже дякую усім, хто організовував заходи. І в першу чергу авторці ідеї та упорядникові книги Олені Жатько», - зазначає Марина Васильєва.
Возможно, это изображение (1 человек, стоит и в помещении)Возможно, это изображение (2 человека, люди стоят и в помещении)
Микола Олексійович Троянов – геній зі своїми ідеями та стилем. Він був оригінальним в усьому – режисурі, драматургії, акторській майстерності. Але це було б не на стільки глибоко, якби він не був справжнім миколаївцем, безмежно закоханим в мальовничу красу нашого південного краю, яку оспівував у власній драматургії. Микола Троянов - людина з великої літери – приклад служіння обраній справі життя.
Возможно, это изображение (3 человека, люди сидят и в помещении)
 
 
Павло Москальов