Вода є одним з найважливіших природних ресурсів, тому стан водних ресурсів, водність річок та інші аспекти водокористування мають велике значення для побутового, промислового, сільськогосподарського водопостачання та транспорту. Останнім часом ці проблеми загострилися і потребують негайного вирішення. Миколаївщина – не виняток, а навпаки область, яка знаходиться у зоні посушливого клімату і дефіциту водних ресурсів.

8 грудня 2021 року відбулося панельне обговорення «Екологія водних ресурсів Миколаївщини: стан, загрози, шляхи вирішення проблем», організоване UKRAINE CRISIS media center та  Norwegian Embassy (Kyiv), модератор заходу – журналіст Ігор Данилов.

Запрошені експерти доповіли по наступним питанням:

1.Стан та водність річок

2.Шляхи відновлення малих річок

3.Чи загрожує регіону дефіцит прісної води

4.Ситуація навколо Олександрівського водосховища: оцінка ризиків

5.Чи залишиться курорт Коблево?

    По двом першим питанням з доповіддю виступив начальник відділу техногенно-екологічної безпеки Регіонального офісу водних ресурсів Миколаївської області  Руслан Туз. Ситуація що стану водних ресурсів в області досить складна. Зміни клімату, а саме відсутність довготривалого сніжного покриву, розорення заплав, порушення природоохоронного законодавства і недбале ведення сільськогосподарської діяльності приводить до таких наслідків, коли малі і великі річки міліють, заростають, погіршується якість води. В Миколаївській області деякі показники суттєво відрізняються від таких же показників сусідніх Одеської та Херсонської областей. Тому є і об’єктивні причини, а саме той фактор, що Дніпро і Дунай  - це значно більші річки за наш Південний Буг. Велику шкоду завдають численні ставки, водосховища та місцеві дамби, які порушують природну течію. В процесі інвентаризації було знято 59 ставків, а також розчищена річка Сосик в рамках здійснення Програми ревіталізації.  Планується створення мобільної лабораторії, яка буде моніторити гідрохімічні показники. А взагалі необхідно посилити відповідальність за порушення природоохоронного законодавства. Учасники обговорення висказали ідею створення Програми на державному рівні, яка була б спрямована на збереження та покращення стану водних ресурсів України.

      Лариса Патрушева, доцент кафедри екології Медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили зупинилась на проблемах забезпеченості водності річок, а також на підземні ґрунтові води, які відіграють важливу роль у водозабеспеченні. В останні роки норма підтримується в основному за рахунок короткочасних та інтенсивних злив. Кількість опадів, яка випадає на поверхню землі, не завжди потрапляє в ґрунт, значна маса їх іде на випаровування, не встигаючи потрапити в глибокі шари та сформувати підземний стік.

Також у нас існує особливість водозабору завдяки розподілу земельного фонду країни, який історично складається з прямокутників, не враховуючи природний ландшафт.  У багатьох країнах використовується контурне землеробство, як приклад, була продемонстрована мапа штату Пенсільванія, де можна побачити, як враховують ті ж самі річки та водойми при розподілу землі. Завдає шкоди зарегульованість річок водозабору і ця проблема теж потребує вирішення на законодавчому рівні.

     Багато суперечок виникає з приводу впливу на стан річки Південний Буг Південноукраїнської АЕС. Цей енергокомплекс потребує річкової води для охолодження атомних реакторів. Олександрівське  водосховище використовується для потреб гідроенергетики, для забезпечення роботи Олексадрівської ГЕС і Ташликської ГАЕС.  У 2015 році було штучно підійнято рівень води в Олександрівському водосховищі до 16м, що призвело до затоплення унікальних, цінних природних та історичних місцевостей. Зараз енергетики мають намір підняти цей рівень до відмітки 20,7м. Питання актуальне та болюче. Про вплив Олександрівського водосховища на стан річки Південний Буг  розповіла доцент кафедри екології та природоохоронних технологій НУК імені адмірала Макарова Інна Тимченко.

Також вона звернула увагу на необхідність демонтажу старих гребель та очищення гирла річок.

Директор регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» Олег Деркач приділив увагу до проблеми наступу моря, загрозі курортам Коблево та іншим.

Останнім часом море почало наступати, воно захоплює берег, що у близькому майбутньому призведе до втрати пляжів, а це лінія 4,5 км. Зараз розробляється проект берегоукріплення, реалізація цього проекту оцінюється в 500 млн. грн. Експерт розповів, що Україна відноситься до малозабезпечених країн водними ресурсами, тому важливо зберегти малі і великі річки, які потерпають від забруднення, замулення, виснаження і взагалі деградовані системою ставків. Заплави – це основа річок, тому важливо їх зберігати, щоб відновляти малі річки, треба знати причину «хвороби». Проблем у цьому напрямку багато, тому про них треба говорити і вирішувати.

Обговорення носило конструктивний характер, журналісти ставили запитання експертам по багатьом напрямкам стосовно екології водних ресурсів Миколаївщини, які турбують громадськість.

 

 Ніна Войтова