Серед значних подій, які відбувалися в квітні в Миколаєві, заслуговує на увагу регіональний Форум "Виклики інклюзії: вирішуємо, консолідуємось, будуємо майбутнє".  Цей цікавий захід проводився у Миколаївському муніципальному колегіумі ім. В. Д. Чайки.  Партнером виступив департамент праці та соціального захисту населення ММР. Протягом двох днів учасники форуму обговорювали тематичні проблеми та шляхи їх вирішення, обмінювалися власним досвідом роботи, проводили презентації, знайомились зі здобутками закордонних колег, проводили тренінги,  подивилися вистави  "Вернісаж почуттів" та "Казка для добрих сердець", які були поставлені у Миколаєві у рамках проектів "Право на повноцінне життя особливих дітей Миколаївщини та їх родин" 2018-2019 р. р. за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, а також "Життя чи доля? Особливі жінки Миколаївщини" за підтримки громадської організації (далі ГО) "Центр "Жіночі перспективи".

 

У Форумі прийняли участь представники громадських організацій з Миколаєва та Миколаївської області, Києва, Львова, Харкова, а також експерти, психологи, представники влади.

Головний організатор заходу – Миколаївська ГО "Діалог" (керівник Яніна Ковальчук), яка протягом десяти років працює з батьками дітей з особливими потребами, займається реалізацією проектів, спрямованих на вирішення проблем людей з інвалідністю.

Керівник проекту Яніна Ковальчук розповіла, коли починалася робота, вона і гадки не мала з якими складними питаннями стикаються люди з обмеженими можливостями у повсякденному житті, тому така спільна праця ГО, обмін досвідом дуже важливі і корисні. Вона підкреслила, що на першої конференції десять років потому були присутні лише 30 чоловік, у 2014 році їх було 150, вона впевнена, що через сім років кількість людей збільшиться у рази. Дійсно, ці проблеми хвилюють суспільство, більшість людей починає усвідомлювати важливість імплементації прав людей з особливими потребами, але це тільки початок. Дуже важлива консолідація громадських організацій для вирішення задач, які потребують спільних зусиль.    

Перший день роботи Форуму розпочався привітанням директора Миколаївського муніципального колегіуму Сергієм Січко, який зазначив важливість такого заходу для нашого міста, а також розповів, що в їхній школі навчаються діти з особливими потребами, підкреслив важливість адаптації таких учнів у суспільство та виховання толерантності у дітей до людей з обмеженими можливостями.

Директор департаменту праці та соціального захисту населення ММР Сергій Василенко розповів про стан справ у цьому важливому напрямку, про ту роботу, яка проводиться департаментом, про успіхи та недоліки. За його словами, діяльність ГО, їх пропозиції дуже важливі, так завдяки ГО було внесено ряд змін у деякі соціальні програми для вирішення існуючих проблем.

Багато цікавого почули учасники заходу від регіонального координатора взаємодії з громадськістю, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини по Миколаївської області Вадима Жепало. Тема його виступу "Компетенції Уповноваженого з прав людини при ВРУ щодо дотримання принципу недискримінації за ознакою інвалідності та стану здоров'я" визвала жвавий інтерес, тому що далеко не усі присутні обізнані у цьому важливому питанні. До речі, Вадим Жепало анонсував відкриття офісу по вулиці Образцова 4/1, а також наступна подія – відкриття ще трьох офісів у межах області, куди зможуть звертатися громадяни зі своїми питаннями та проблемами стосовно прав людини.

Фасилітатором, тобто уповноваженою за спільну комунікацію, виступила Марія Нєстєрова, директор науково-експертного центру Київського університету ім. Бориса Грінченко, академічний координатор модулю Жана Моне програми Європейської комісії "Еразмус+", керівник лабораторії "Соціальних вимірів когнітивістики", професор університету ім. М. Л. Драгоманова. Тема її виступу "Соціальні виміри інклюзії. Європейський досвід соціальної згуртованості" розкрила досвід розвинених європейських держав в галузі інклюзії, їх успіхи, які можуть стати прикладом для України.

Робота заходу була побудована таким чином, щоб кожний учасник мав змогу послухати колег, поділитися власними здобутками, навчитись чомусь новому, знайти відповіді на запитання. Перша частина форуму – це виступи спікерів, а друга – спілкування по секціям, які були сформовані по більш вузьким напрямкам.

На другий день робота була продовжена за таким же розпорядком. В кінці кожного дня були показані вистави, потім йшов підсумковий блок, він мав назву "Дискусійний акваріум "Як ми діємо далі", а в останній день заходу пройшло вручення сертифікатів учасникам Форуму.

У регіональному форумі прийняли участь Оксана Рубай, радник голови Аппарату виконавчого комітету Львівської міської ради, експерт у галузі соціальної політики, Леся Ларікова, провідник спільноти "ЛЯРШ-КОВЧЕГ" (м. Львів), Валентина Ципляк,експерт Всеукраїнської благодійної організації "Ініціатива заради життя" (м. Миколаїв), Анастасія Ангелова, психолог Благодійного фонду допомоги дітям з аутизмом та розладами мовлення "КВІТИ ЖИТТЯ" (м. Харків), Інна Ключник, начальник Миколаївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (м. Миколаїв) та інші.

Висновків багато, але можна виділити основний: "Тільки разом можна досягти успіху". До речі, у багатьох промовах саме на цей аспект робився наголос, тому що спілкування, обмін думками народжує нові ідеї, дає мотивацію до корисних справ і цікавих проектів.

 

Ніна Войтова