З 1992 року щорічно 3 грудня відмічається Міжнародний день інвалідів (Internetional Day of Persons with Disabilities) . Цей день мабуть важко назвати святом, скоріше цей день надає можливість привернути увагу суспільства до "особливих" людей, які живуть поруч, але їх не завжди помічають, а тим більше замислюються, з якими проблемами стикається ця частка людей у повсякденному житті. І хоча у грудні 2006 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права інвалідів, яка є правозахисним документом з орієнтацією на соціальний розвиток, у повсякденному житті ці права дуже часто ігноруються або порушуються.

Крім того, існує моральний аспект, коли до людей з інвалідністю суспільство ставиться зневажливо, а в деяких випадках навіть жорстоко.

 У Миколаєві 4 грудня до Міжнародного дня інвалідів відбувся комплекс заходів, організаторами виступили громадська організація "Діалог" та департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, а місцем проведення заходів стала Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького.

Справжнім відкриттям стала документальна вистава "Вернісаж почуттів", перед прем'єрний показ якої відбувся у кінолекційному залі бібліотеки. Акторами виступили батьки, що виховують дітей з інвалідністю, а сценарій був написаний на основі їхніх інтерв'ю, справжніх сповідей про повсякденне життя родин, про нелегкий вибір, про нестандартні життєві ситуації, проблеми і такі вистраждані перемоги.

 Кожне інтерв'ю, кожна репліка не залишає глядача байдужим, актори відкривають завісу, за якою долі звичайних матусь, родин, де росте і виховується "особлива" дитина. Це біль і вигорання, любов і перемоги, це повсякденна битва за повноцінне життя, за право вчитися, лікуватися, спілкуватися і таке інше. Саме тому, що на сцені люди, які з чим живуть, вистава сприймається дуже зворушливо і правдиво. Дивлячись на цих вродливих, усміхнених, хай і скрізь сльози, жінок, глядач співчуває і проживає з ними непросту долю. Це треба побачити, щоб зрозуміти цінність кожного прожитого дня і радість від маленьких досягнень.

Вистава готувалась з літа, це був дуже складний процес, адже сценарій торкався самого сокровенного, особистого.

 З слів автора проекту Яніни Ковальчук, ідея зробити виставу з батьками "особливих" дітей невипадкова. Саме на родину, а частіше всього на маму лягає неймовірне навантаження у випадках, коли дитина – інвалід. Вона сам на сам бідкається з усіма проблемами, тому так важлива підтримка, допомога і її участь у якихось суспільному житті.

Вистава поставлена інклюзивним театром "Переможці долі", в ній приймає участь сім осіб – це Ясміна-Вікторія Слободянюк, Дарина Кипяткова, Олена Корсунська,Андрій Трунов, Наталля Швец, Вікторія Орлова і Денис Барашкевич, режисер – постановник Лариса Калініна. Усі жінки – акторки виховують дітей з інвалідністю. Вони всі різні, але їх об'єднує бажання довести світові, що інваліди – це такі ж люди, як і усі інші, відмінність лише в тому, що їм набагато складніше живеться, що вони також повинні мати змогу відвідувати театри, музеї, кіно, зайти у магазин, кафе, аптеку і таке інше, а ще їм треба реалізувати свої здібності, мати можливість працювати, кому дозволяє стан здоров'я.

Мені пощастило поспілкуватися з однією з мам Ясміною – Вікторією Слободянюк. По-перше, що вразило, це її позитив у сприянні світу, її енергійність, а саме головне – це любов до своєї дитини, до сина Даніеля. Так, усі матусі люблять дітей, це цілком природно, але річ про таке прийняття непростої ситуації і створення затишного світу для своєї родини, як казав Дейл Карнегі: "Якщо Вам попався лимон, то зробіть з нього лимонад". Ця гарна, яскрава жінка так саме і робить, тому немає сумніву, що у них все буде добре. Справжнім відкриттям акторської майстерності стала Олена Корсунська, вона пронизливо і органічно почувається на сцені, вона не грає, а проживає свою роль, до речі, вона – не домогосподарка, а займається фермерством. Хоча всі актори грають дуже добре, вкладаючи душу, особисті переживання та емоції.

 Після завершення вистави відбувся "круглий стіл" на тему "Згуртованість та взаємодія, як ресурс", що відбувся у форматі відкритого майданчику. Його мета полягала в знайомстві з надбаннями, отримання досвіду на шляху самореалізації, саморозвитку особливих батьків, захисту прав дітей з особливими потребами, впровадження соціальних ініціатив. В обговоренні взяли участь представники громадських організацій Миколаєва та Херсону.

 Усі зазначені заходи проводяться у рамках проекту "Право на повноцінне життя особливих дітей Миколаївщини та їх родин". Здійснюється цій важливий проект за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Його мета передбачає реалізацію низки завдань,перш за все, навчання та просвітництво батьків дітей з інвалідністю та студентів ВНЗ за фахом – юристів, соціальних педагогів, психологів – питанням правозахисту та імплементації прав дітей з інвалідністю, а також ще ряд важливих завдань.

 Прем'єра вистави відбудеться 8 грудня о 14 годині у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького, запрошуються усі бажаючи.

 

Ніна Войтова